jedinečná a příjemná, to je chalupa „Stará hospoda“

Původní hospoda z poloviny 19. století se nacházela v bývalé sudetské obci Skrbovice na návsi. Po odsunu sudetských Němců se dostala do majetku Vojenských lesů Československé republiky a začala chátrat. Rovněž okolí, tehdy velmi pěkné horské vesnice, pustlo. Z původní vesnice nezůstalo téměř nic. V této hospodě se tak pivo čepovalo naposledy někdy v roce 1945. Malebnou vesničku ve své původní kráse tak již připomínají jen dobové fotografie, základy kaple, starý hřbitov a naše chalupa.

V současné době je tato chalupa po kompletní rekonstrukci a je posledním domem vesnice. Za ní jsou už jen pastviny a lesy. Je ideálním místem pro rodinnou dovolenou ať už sportovní nebo odpočinkovou, setkání s kamarády, rodinné oslavy nebo rychlý víkendový relax od všedních dnů.

Chalupa se nachází 15km od Karlovy Studánky, která je považována za místo s nejčistším ovzduším v České republice. I proto bude pobyt na naší chalupě balzámem nejen na duši.

V přízemí chalupy se nachází velkorysá společenská místnost (bývalý hospodský sál), která je vybavena moderní kuchyní, velkým jídelním stolem, sedačkou a televizí. Na tuto místnost navazuje větší veranda. V přízemí je rovněž jeden pokoj pro 4-5 osob (patrová postel) a velká moderní koupelna vybavena jak sprchovým koutem, tak pohodlnou vanou určenou nejen pro relaxaci.

Z chodby po původním schodišti vystoupáme do podkroví chalupy, kde se nachází další dva pokoje. Jeden větší, pro 4 osoby, druhý menší, rovněž pro 4 osoby s rozkládací postelí. V patře se také nachází druhá toaleta s malým umyvadlem.

Můžeme také na vyžádání připravit cestovní dětskou postýlku a krmící židličku. Pro děti máme připravený hrací koutek ve společenské místnosti. Věříme, že dětem bude pro zábavu venku stačit okolí chalupy, v zimním období mohou sáňkovat přímo na protějším kopci.

Vedle chalupy jsme pro vás připravili venkovní posezení s grilem a ohništěm (opékací vidličky jsou k dispozici). U chalupy je zahrada o výměře 500m2. Okolí přímo vybízí k procházkám. Domácí mazlíčky rádi uvítáme na naší chalupě po předchozí domluvě.

Nově jsme vybudovali v prostoru pod verandou finskou saunu s ochlazovací kádí a samostatnou sprchou. Vchod do ní je možný přes verandu a nebo přes francouzské okno ze zahrady. 

Chalupa se nachází přímo na cyklostezce a proto máme pro vás připravenu i místnost pro uschování kol či lyží (včetně možnosti dobíjení elektrokol). Nejbližší lyžařské středisko doporučujeme 15km vzdálený Karlov pod Pradědem nebo Kopřivná.  (prosím zde odkaz na web, jak Karlov, tak Kopřivná)

 

Vybavenost chalupy

  • Pro hospodyňky: myčka s tabletami, lednička s mrazákem, mikrovlná trouba, elektrická trouba, sklokeramická deska, pressovar na zrnkovou kávu (k dispozici 1kg kávy), kompletní vybavení nádobím, základním kořením. Kuchyň je taktéž vybavena jarem, houbičkou na nádobí, utěrkami.
  • Pro osobní hygienu: ručníky, mýdla, toaletní papír
  • Pro maminky: možnost dětské cestovní postýlky, krmící židličky, dětská jídelní sada, vanička, nočník (prosíme o upozornění předem)
  • Pro děti: dětský koutek ve společenské místnosti s dřevěnými hračkami
  • Pro kulináře: gril na dřevěné uhlí (uhlí po dohodě obstaráme), ohniště, opékací vidličky, sekerka
  • Pro milovníky sauny jsou k dispozici prostěradla v prostoru sauny, ovšem z hygienických důvodů v sauně nemáme kartáče a jiná drbátka.

Samozřejmostí je vždy čisté povlečení a ručníky ve všech pokojích.

Nákupní možnosti potravin: město Bruntál Lidl, Pennymarket, Kaufland, město Krnov Hruška, Kaufland, Albert. Nejbližší prodejna potravin je Hruška, město Světlá Hora. Nebo potraviny v Široké Nivě.

Nejbližší hospoda je v Široké Nivě, cca 3km nebo v Nových Heřminovech hospůdka Clondike, cca 5km, zde se i vaří.

Tip na bankomat: Bruntál u Pennymarketu, Krnovská ul. 1926/5 (Česká spořitelna), nebo Bruntál u Kauflandu, tř. Práce 1960/1 (Moneta bank)

Čas příjezdu: od 15.00 h

Čas odjezdu: do 10.00 h (oba termíny možno domluvit individuálně)

chalupa Stará Hospoda

adresa

Skrbovice 50, Široká Niva (okr. Bruntál)